PRO LINE H60 700X700MM
PRO LINE H60 700X700MM
| Code | DC-60P700x700 |
| Code | DC-60P700x700 |
| Brand | MPP |
| Reference | 32637 |
| Unit | pieces |
| Product model | Clinker lid aluminium |
| Collection | Pro Line |
| Availablility |
Availablility |
| Description |
Frame and cover are made of extruded aluminum profile. The cover is screw tight. The recessed cover is standard equipped with a reinforcement mesh. The bottom plate is made of a 3 mm galvanized steel plate (on request: bottom plate in 3 mm aluminum). |
| Documents |
Availablility
Frame and cover are made of extruded aluminum profile. The cover is screw tight. The recessed cover is standard equipped with a reinforcement mesh. The bottom plate is made of a 3 mm galvanized steel plate (on request: bottom plate in 3 mm aluminum).
Become a professional online customer
- ✓ Access to your net prices
- ✓ Exclusive online promotions
- ✓ Tracking of your orders, deliveries, and invoices
- ✓ Insight into the currently available stock per branch
- ✓ 1% additional online order discount on top of your net prices
Product information
(Well informed)Description
(In detail)Frame and cover are made of extruded aluminum profile.
- The cover is screw tight.
- The recessed cover is standard equipped with a reinforcement mesh.
- The bottom plate is made of a 3 mm galvanized steel plate (on request: bottom plate in 3 mm aluminum).
Application
Indoor and outdoor use.
Pros and cons
(According to our consultants)Technical specifications
(Everything you should know)| Product type | Clinker lid aluminium |
| Collection | Pro Line |
| Width (mm) | 700mm |
| Height (mm) | 60mm |
| Load class | A15 |
| Shape | Square |
| Raw material | Aluminium |
| Opening length (mm) | 610mm |
| Length (mm) | 700mm |
| Opening width (mm) | 610mm |
| Lid properties | Clinker lid, Tile cover |
| Weight (kg) | 15,96kg |
| Product type | Clinker lid aluminium |
| Collection | Pro Line |
| Width (mm) | 700mm |
| Height (mm) | 60mm |
| Load class | A15 |
| Shape | Square |
| Raw material | Aluminium |
| Opening length (mm) | 610mm |
| Length (mm) | 700mm |
| Opening width (mm) | 610mm |
| Lid properties | Clinker lid, Tile cover |
| Weight (kg) | 15,96kg |