ALU SIDE DRAIN H83 INS COV 250 VER OUT DIA75-GREY
ALU SIDE DRAIN H83 INS COV 250 VER OUT DIA75-GREY
| Code | ASDIVU-40250 |
| Code | ASDIVU-40250 |
| Brand | MPP |
| Reference | 32790 |
| Unit | pieces |
| Product model | Drainage channel inspection hatch |
| Collection | Alu Side Drain |
| Availablility |
Availablility |
Availablility
Become a professional online customer
- ✓ Access to your net prices
- ✓ Exclusive online promotions
- ✓ Tracking of your orders, deliveries, and invoices
- ✓ Insight into the currently available stock per branch
- ✓ 1% additional online order discount on top of your net prices
Product information
(Well informed)Application
- Application: outdoor use for balconies, garage doors, patios, etc.
- Suitable for tiles. When using paving stones, the stones must be shortened.
Pros and cons
(According to our consultants)Technical specifications
(Everything you should know)| Length (mm) | 250mm |
| Product type | Drainage channel inspection hatch |
| Height (mm) | 83mm |
| Weight (kg) | 1,4kg |
| Collection | Alu Side Drain |
| Raw material | Aluminium |
| Load class | B125 |
| Length (mm) | 250mm |
| Product type | Drainage channel inspection hatch |
| Height (mm) | 83mm |
| Weight (kg) | 1,4kg |
| Collection | Alu Side Drain |
| Raw material | Aluminium |
| Load class | B125 |